B6 épület | +36 1 487 9275 | tf.hu/egtud
CV
ortopéd szakorvos, sebész, sportszakorvos
CV
belgyógyász sportszakorvos és kardiológus orvos, az Úszó válogatott keretorvosa (részmunkaidős)
kardiológus szakorvos, sportorvos, a kajak-kenu válogatott keretorvosa
CV HU
CV
testnevelő tanár, egészségtan tanár, sportmenedzser, gyógytestnevelő, kisiskolások testnevelése, sportújságíró, EU pályázatíró és lebonyolító
Ügyfélfogadás >>>
Nyugdíjba vonult kollégáink, akik részben nálunk, részben máshol aktívak maradtak munkájukban
- Dr. Farkas Anna |
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. | CV - Dr. Szalay Piroska PhD |
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. | CV - Dr. Szőts Gábor egyetemi adjunktus, okl. gyógyszerész, vitorlás szakedző |
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. | CV - 1975 –től nyugdíjba vonulásáig dolgozott Egyetemünk Egészségtudományi és Sportorvosi Tanszékén. A Biokémia tantárgy oktatója, fejlesztője, gondozója a kezdetektől. Volt hallgatói a mai napig szeretettel és hálával emlékeznek tanári odaadó munkájára, amivel sikerült megszerettetnie ezt a tantárgyat. Nagy örömünkre szolgál, hogy munkájára nyugdíjasként is számíthatunk. - Dr. Faludi Judit egyetemi docens - 1978-tól nyugdíjba vonulásáig volt Egyetemünk dolgozója. A TF Kutató Intézetének Élettani Osztályán kezdte meg kutatói tevékenységét. Az Intézet megszűnését követően lett az Egészségtudományi és Sportorvosi Tanszék oktatója, ahol 1993-tól nyugdíjba vonulásáig dolgozott. E több, mint húsz év alatt magyar és angol nyelven oktatott anatómiát, emellett funkcionális anatómiát, sportegészségügyi ismereteket, terhelésdiagnosztikát és terhelésélettant is. 2008-tól 2014-ig a Lovaskultúra Oktató szak vezetője volt. Munkája elismeréseként nyugdíjba vonulásakor az Pro Facultate díjban részesült. Jelenleg meghívott oktatóként anatómiát és funkcionális anatómiát oktat. Email:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. - Dr. Fekete Győző - Tanár úr a masszázs, sportmasszázs tantárgy oktatását végezte több évtizeden keresztül. Több generáció tanulta meg tőle, hogyan lehet a masszázst a sport szolgálatába állítani, mit és hogyan lehet szakszerűen hozzátenni a sportteljesítmény fokozásához a masszázs segítségével. Nyugdíjba vonulása után meghívott, külső óraadóként dolgozik tovább tanszékünkön.
- Richter Veronika asszisztens - Asszisztenseként sok évtizeden keresztül dolgozott tanszékünkön. Segítette a tanszéken működő orvosi rendelő munkáját, valamint Pavlik Gábor professzor úr személyi asszisztenciáját is ellátta.
- Apor Jánosné asszisztens - Tanszékünk „Erzsikéje” a tanszék minden dolgozójának munkáját segítette.
Szeretettel gondolunk a korábban nyugdíjba vonult kollégáinkra is, akiket a mai napig közösségünk tagjaként szeretünk!
Szomorú szívvel, de nagy hálával gondolunk elhunyt kollégáinkra, akiket a szívünkben és a munkánkban is magunkkal viszünk: Dr. Kereszty Alfonz tanszékünket alapító professzorára, Dr. Frenkl Róbert professzor úrra, Dr. Mohácsi János professzor úrra, Dr. Mészáros János professzor úrra, Dr. Botár Zoltán tanár úrra, Dobozy László tanár úrra, Bede István kollégánkra, Dr. Gunda András tanár úrra, Dr. Miltényi Márta egyetemi docens asszonyra, és mindazokra, akik munkájukkal hozzájárultak tanszékünk eredményeihez.
Az Egészségtudományi és Sportorvosi tanszék munkatársai közül kerül ki a Magyar Sportorvos Társaság post elnöke, a Sportorvosi Szakmai Grémium elnöke, a Magyar Sporttudományi Társaság elnöke és főtitkára, a Sporttudományi Szemle főszerkesztője,az Orvosi Szakmai Kollégium Sportorvosi Tagozatának elnöke és egyik tagja, a hazai Mozgásgyógyszer Társaság elnöke és számos tagja, a Magyar Olimpiai Bizottság Diák-, egyetemi-, és főiskolai sportért felelős alelnöke, és a tanszék munkatársai jelen vannak az International College of Sport Science of Physical Education (ICSSPE) elnökségében az European Initiative for Exercise Medicine (EIEIM) vezetőségében az Exercise in Medicine (USA) tanácsadó testületében. Összesen 11 társaságban vagyunk jelen.
A tanszéken három egyetemi tanár, és 7 docens dolgozik minősítettként, közülük 2 az MTA doktora. A munkatársak között több testnevelő tanár, gyógytestnevelő tanár, egészségtan tanár, kardiológus, belgyógyász, sportorvos, ortopéd sebész szakvizsgával rendelkező orvos van. Jelenleg 5 PhD hallgató van a tanszéken.
A tanszék oktatja a Testnevelési Egyetemen az összes biomedicinális alapozó tantárgyat, félévenként több mint 1500 kontakt órában.
A tanszék munkatársai dolgozták ki a hazai mozgásgyógyszer stratégiai anyagot, a tanszék munkatársai akkreditálták az országban egyedüliként az óvónő továbbképzésben az óvodai mozgásoktatás anyagát és kidolgozták a jelenleg lektorálás alatt álló e-learning alapú mozgásgyógyszer tananyagot. Ezen túl, a tanszéken működik az Országos Sportegészségügyi Intézet, sportorvosi szakrendelője. Az elmúlt években a tanszék jelentős K+F+I eredményeket tud felmutatni. A tanszéken működő projekt iroda irányította szakmailag a Szentágothai János Tudásközpont munkáját, a Semmelweis Kutatóegyetemi projektet, és részt vett további 10 kutatási projektben.
Mindezek nyomán szabadalmak, prototípusok, szolgáltatások jöttek létre, jelenleg is két K+F+I projektben vesznek részt a munkatársak. A tanszék a szakmai letéteményese a Semmelweis Egyetem és a Kajak-kenu Szövetség, valamint a Magyar Paralimpiai Bizottság között kötött együttműködési megállapodásnak. Ennek nyomán, a tanszéken működő terhelés élettani laboratórium segíti a Magyar vízilabda válogatott, a kajak kenu válogatott, az evezős válogatott, a triatlon válogatott, a csörgőlabdás és ülőröplabda válogatott, a magyar paraolimpiai csapat és a Világjátékokra készülő magyar szervtranszplantált sportolók felkészülését. Az elmúlt években, a kutatási projektek kapcsán jelentős eszközállomány halmozódott fel a tanszéken, amely sokrétűen szolgálja a hazai sportorvoslást és sporttudományt.
Úgy gondoljuk, hogy a terület szakembereinek oktatási, kutatási és gyógyító tevékenységének messze legerősebb koncentrációja itt valósul meg országosan.
Az Egészségtudományi és Sportorvosi Tanszék története a Karon az 1949/50-es tanévre nyúlik vissza. Alapítója Dr Kereszty Alfonz, aki 1950-1971 között vezette a tanszéket. Eddigi tanszékvezetői:
- 1971-2001 között Frenkl Róbert professzor úr
- 2001-2007 között Pavlik Gábor professzor úr
- 2007 óta Tóth Miklós professzor úr
Személyi állományára jellemző, hogy a kar egyetemi tanárainak 2/3-a ezen a tanszéken található. A tanszéket az oktatás, kutatás és a gyakorló orvosi tevékenység magas színvonala jellemzi. Egyetlen hallgató sem végez úgy a karon, hogy a tanszék több oktatójával ne találkozna tanulmányai során. A kar három tanár szakából kettőt (egészségfejlesztő-tanár, gyógytestnevelő-tanár) a tanszék gondoz. A tanszékhez tartozó önálló szakok:
- BSc Rekreáció – egészségfejlesztő szak, egészségfejlesztő szakirány
- MSc Rekreáció, egészségmegőrzés, rehabilitáció szakirány
- MA Egészségfejlesztő-tanár (4 féléves)
- MA Egészségfejlesztő-tanár (5 féléves)
- MA Testnevelőtanár – gyógytestnevelő-tanár, gyógytestnevelő szakirány
- Lovaskultúra szakirányú továbbképzés
- az osztatlan képzésben pedig a szakpárból az egészségfejlesztő – gyógytestnevelő szakirány
Az oktatáson kívül magas szintű tudományos tevékenység is jellemzi a tanszék munkáját. 2015. évben
- 13 PhD hallgatónk
- 70 fő elkészült szakdolgozat vezetése és bírálata
- 81 publikáció
- 23 hazai és nemzetközi konferencia szervezése köthető a tanszékhez
A tanszék dolgozói 11 tudományos társaságban vannak jelen tagként illetve vezetőként. A kar oktatással és kutatással együttesen foglalkozó szervezeti egységei közül első helyen áll az előző éves tudományos mutatók szerint. Kutatási témáink:
- Metabolikus és hormonális edzésadaptáció
- A cardiorespiratoricus terhelhetőséget minõsítő paraméterek életkorfüggése sportolóknál
- A szív és keringési rendszer alkalmazkodása a rendszeres edzéshez
- Spiroergometriai terhelés alatt bekövetkező változások
- Sportoló és nem sportoló fiatalok életmódja és fizikai aktivitásának vizsgálata
- Sportoló és nem sportoló fiatalok testalkati mutatóinak és teljesítőképességének összehasonlító vizsgálata
- Testalkati jellemzők és a testösszetétel életkor- és teljesítményfüggő változása
- A sport életminőség-fejlesztő hatása a fogyatékosok életében
- Táplálkozás és életmód összefüggései
- A fizikai aktivitás és a csontanyagcsere kapcsolata
- Sportgenomika
- Sportolói ritmuszavarokra hajlamosító tényezők vizsgálata, humán és állatkisérletes modellekkel
- Telítetlen zsírsavak szerepe a sportolói teljesíményben, zsíranyagcserében
A tanszék terhelésélettani laboratóriumában válogatott csapatok és versenyzők készülhetnek versenyeikre. A Londoni Olimpiára utazó sportolók 30%-ának (46 fő) felkészítését segítette. Munkatársaink válogatott csapatok és versenyzők mellett is tevékenykednek:
- kajak-kenu válogatott
- női tőrvívó válogatott
- para vívó válogatott
- paralimpiai csapat sportélettani vizsgálata és orvosi felügyelete, valamint mozgásterapeuta tevékenység
- terhelésélettani követéses vizsgálat válogatott versenyzőknél (triatlon, férfi és női vízilabda, férfi kézilabda, evezős válogatott)
Ezen felül aktívan részt vesznek a Magyar Antidopping Csoport (WADA) TUE (Therapeutic Use Exemption) Bizottság munkájában is.
Összességében szervezeti egységünk az intézmény az egyik legmeghatározóbb tanszékévé vált.
A tanszékhez tartozó további szakok
Gyógytestnevelés Szak
Szakfelelős: Tóth Miklós egyetemi tanár, az MTA doktora.
Oktatott tantárgyak: orvosi latin, funkcionális anatómia, funkcionális gimnasztika, belgyógyászat, gyermekgyógyászat, ortopédia, sebészet, traumatológia, gyógypedagógiai alapismeretek, fogyatékosok nevelése és sportja, mozgáskoreográfia, zenére végezhető mozgásformák, masszázs, dietetika, teljesítménydiagnosztika, grafikus mozgásábrázolás, iskoláskor előtti testnevelés, fizioterápia, természetgyógyászat, fitnesz, személyi edzés, gyógytestnevelés-elmélete és módszertana, mozgásterápia, sportágak gyógyító adaptációja, vizi gyakorlatok, gyógyúszás, gyógytestnevelés tanítási gyakorlat.
Egészségfejlesztés Szakirány
Szakfelelős: Dr Szalay Piroska PhD, egyetemi docens.
Oktatott tantárgyak: addiktológia, élelmezés egészségügyi ismeretek, házi ápolási ismeretek, humángenetika, természetgyógyászat, szexuális kultúra, iskola egészségtan, az esészségfejlesztés elmélete, ifjúságvédelem bűnmegelőzés, társadalom- és népegészségtan, táplálkozásélettan, egészségkultúra, egészségfejlesztés.
Meghívott, külső óraadóink
- Alliquander Anna | Élelmezés-egészségügyi ismeretek, Terápiás sportrekreáció |
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. - Dr. Balogh Zoltán | Házi ápolási ismeretek
- Dr. Dákay Mária | Élelmezés-egészségügyi ismeretek |
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. - Dr. Forrai Judit | Családtervezés, Szexuális kultúra |
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. - Kalocsai Ildikó | Egészségügyi menedzsment |
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. - Szabó Eszter | Ismeretek a fogyatékosság köréből, Gyógypedagógiai alapismeretek |
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. - Tánczos Zoltán | Fitnesz- személyi edzés |
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. - Dr. Vingender István | Addiktológia
- Gábor Áron | Vízi gyakorlatok, Gyógyúszás
- Dr. Borkovits Margit | Gyógytestnevelés elmélet és módszertan