Formanyomtatvány >>>
A Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 14. § kimondja, hogy
(1) Az Egyetem alap és osztatlan képzésén nappali munkarendű képzésében részt vevő, a kérelem benyújtását megelőző utolsó két aktív tanulmányi félévben legalább 3,51 –es kumulált tanulmányi átlagot elért hallgató kérelmére a Tanulmányi- és Vizsgabizottság egyéni tanulmányi rendet engedélyezhet. Mesterképzésen, nappali munkarendű képzésben résztvevő hallgató kérelmére a Tanulmányi- és Vizsgabizottság egyéni tanulmányi rendet jelen paragrafus (3) bekezdésében meghatározott szempontokra figyelemmel engedélyezhet. Egyéni tanulmányi rendet arra a tantárgyra vonatkozóan lehet engedélyezni, amely esetében a hallgató - előre igazolt elfoglaltsága miatt - nem tud eleget tenni a tanórával, gyakorlattal, sportági gyakorlati órával kapcsolatos óralátogatási-, illetve vizsga letételi kötelezettségének.
(2) Az egyéni tanulmányi rend keretében a hallgató a következő kedvezményekben részesülhet, amelyet – a Tanulmányi és Vizsgabizottság döntését tartalmazó határozatban a Tanulmányi Hivatalnak rögzíteni kell:
- a) legfeljebb 50 %-os felmentés az óralátogatási kötelezettség alól;
- b) sportági gyakorlati órák alól maximum 33%-os felmentés;
- c) vizsgaidőszakon kívüli vizsga(ák) letételének engedélye.
(3) A Tanulmányi és Vizsgabizottság által figyelembe vehető szempontok:
- külföldi ösztöndíj elnyerése, különösen a részképzés jellegű szakmai tanulmányok vonatkozásában,
- szülés, saját háztartásban olyan gyermek nevelése, aki után csecsemőgondozási díjban (CSED), vagy gyermekgondozást segítő ellátásban (GYES), vagy gyermekgondozási (GYED), vagy gyermeknevelési (GYET) támogatásban részesül,
- külön méltánylást igénylő szociális helyzet,
- munkavállalás (munkavállalásra kizárólag abban az esetben adható egyéni tanulmányi rend, ha az adott szakon nincs levelező munkarend)
- egészségügyi indok,
- kiemelkedő sportteljesítmény (olimpiai kerettag, válogatott kerettag olimpiai vagy nem olimpiai sportágban, egyetemi válogatott kerettag, egyéb esetekben a bizottság az adott sportági tanszék vezetőjének előzetes véleményét kikérheti a döntéshozatalhoz)
- közéleti tevékenység.
(4) A kérelmet minden tanulmányi félévben az adott félév szorgalmi időszakának első hete végéig kell benyújtania a hallgatónak a NEPTUN rendszerben az egyéni tanulmányi és vizsgarendre okot adó körülmények igazolásával együtt. A kérvényt egy alkalommal lehet benyújtani az adott félévben. A kérelem benyújtásával egyidejűleg a hallgató a Térítési és Juttatási Szabályzatban előírt eljárási díjat köteles befizetni. Az adott félév szorgalmi időszakának első hetét követően-, valamint a hiányosan benyújtott kérelmek automatikusan elutasításra kerülnek.
(5) A kérelemben fel kell tüntetni:
- a tantárgyat, tantárgykódot, gyakorlatot, sportági gyakorlati órát, vizsgát, amelyet elfoglaltsága miatt nem tud az előírt időpontban teljesíteni a hallgató,
- az ütköző időpontokat,
- a kérelmét alátámasztó indokot,
- a kért kedvezményeket,
- csatolnia kell a kérelmét alátámasztó igazolásokat a kérelem benyújtásával egyidejűleg a NEPTUN rendszerben.
(6) A Tanulmányi Hivatal a beadott dokumentumokat megvizsgálja és előkészíti a bizottsági döntésre. A Tanulmányi és Vizsgabizottság a szorgalmi időszak első hete végét követő tizenöt napon belül dönt a kérelemről.
(7) A Tanulmányi- és Vizsgabizottság döntését tartalmazó határozat kiállításától számított 15 napon belül – a bizottság döntését tartalmazó határozatnak megfelelően – az adott tantárgy oktatója köteles az egyéni tanulmányi rendről szóló igazolást a teljesítés feltételeivel részletesen kitölteni. A hallgató az oktatóval folytatott egyeztetést követően – a Tanulmányi- és Vizsgabizottság döntését tartalmazó határozat kiállításától számított 15 napon belül –az oktató által kitöltött igazolás egy példányát köteles leadni a Tanulmányi Hivatalban. Az egyéni tanulmányi rend e feltételek teljesülését követően biztosítandó a hallgatónak.
(8)A Tanulmányi Hivatal az egyéni tanulmányi rendről szóló határozatot a NEPTUN rendszerben rögzíti.