K2 épület, II/14 | +36-1-488-1590 |
Oktatási tevékenységeink
A Lovassportok Csoport elsődleges feladata a Lovaskultúra oktató szakirányú továbbképzés teljeskörű szervezése és működtetése. Ezen kívül oktatási és szervezési feladatokat látunk el a BA Edző szak lovassport szakirányán, a lovas sportoktató és lovas sportedző tanfolyamokon, valamint az Osztatlan testnevelő tanár képzés és Rekreáció mesterszak lovas táborainál.
Fogadó óráinkra előzetes bejelentkezés szükséges e-mailben!
- Balog Orsolya: szerda 12.30-14.00
- Dóka Ágnes: kedd 10.30-12.30 | péntek 9.30-12.30
- Karády-Protzner Anna: kedd 11:30-13:30 | csütörtök 10:00-11:30
- Száz Petra: csütörtök 10:00-11:30
- Zupán Péter: változóan a TF-en és a kecskeméti lovardában
A Lovassportok Csoport bemutatkozása
Az első, kifejezetten lovassportokkal foglalkozó szervezeti egység 2006-ban alakult a TF-en. A Lovaskultúra Szakcsoport létrejöttét a 2005-ben alapított Lovaskultúra oktató szakirányú továbbképzés indokolta, mely a szakcsoport névadója is volt egyben. Az immár két évtizedes fennállásunk alatt folyamatos fejlődésen mentünk keresztül mind szervezeti, mind személyi, mind infrastrukturális tekintetben, sikeresen integrálódva a dinamikusan változó egyetemi környezetbe.
Jelenleg Lovassportok Csoport néven önálló szervezeti egységként működünk a Sportági Intézet keretében, Balog Orsolya vezetése alatt. Négy főállású oktató, egy oktatásszervező, és számos, a szakterületén kiemelkedő óraadó kolléga dolgozik a csoportban. A 2024-es tanévtől rendelkezésünkre áll az egyetem gondozásába került kecskeméti Hírös Lovarda, mely a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Nemzeti Lovaskultúra Oktatási és Képzési Központjaként ad otthont képzéseink gyakorlati és lovas szakmai tantárgyai számára.
Az évek során kiváló csapatmunka alakult ki a csoportban, amelynek köszönhetően a Lovaskultúra oktató szak ma Magyarország legsokoldalúbb, törvényi és sportszövetségi szinten is elismert lovas-szakember képzése, a lovaglás és lovastábor-szervezés ismeret szintű oktatása bekerült a rekreációs képzések és az osztatlan testnevelő tanár képzés tematikájába, valamint sikeresen megújult az edző alapszak lovassport szakiránya.
Szakmai munkánk eredményeként beindultak az egyetemen a lovas sportolókat vizsgáló kutatások, valamint külföldi szakmai gyakorlat is elérhető a hallgatói mobilitás keretében. 2009-ben a szakcsoport kezdeményezésére létrejött a „Konzorcium a lovas képzésért”, mely az első szakmai összefogás a lovas képzésekben érdekelt felsőoktatási intézmények és a Magyar Lovassport Szövetség között. Az Új Nemzeti Lovas Stratégiához kapcsolódó iskolai lovasoktatás országos szintű mintaprogramjának kidolgozásában úttörő szerepet vállaltak munkatársaink, számos iskolai lovaskultúra program az általuk javasolt tanmenet szerint zajlik.
Szeretettel gondolunk szakcsoportunk korábbi vezetőire és munkatársaira, különös tekintettel a Lovaskultúra oktató szak alapítóira, Maus Gotthárdra és Dobozy Lászlóra, akik jelentős szakmai és anyagi ráfordítással megszilárdították a szakcsoport helyzetét és megalapozták működésünket; a szakcsoportot 2008-tól 2014-es nyugdíjazásáig nagy sikerrel vezető Dr. Faludi Judit docens asszonyra, valamint a 2022-ig csoportvezetői tisztséget is betöltő Dr. Karády-Protzner Annára, a Lovaskultúra oktató szak jelenlegi szakfelelősére.
Külön büszkeség számunkra, hogy a nálunk végzett szakemberek jelentős hányada dolgozik nem csupán az edzői és oktatói szegmensben, hanem a lovaságazat széles spektrumában. Az általuk képviselt szellemiség és szaktudás szemléletformáló erővel bír és mind többeket sarkall a szakmailag megalapozott, a lóra sporttársként tekintő, igényes, a folyamatos önképzésben érdekelt működésre.