A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem tanszékalapító rektori tanácsadója és a Magyar Jogász Egylet egykori elnöke Prof. Dr. Sárközy Tamás előtt tisztelgünk, akinek tevékenysége, szellemisége döntően határozta meg számos jogásznemzedék gondolkodását, jogról alkotott elképzelését.
A jeles jogászprofesszor, egyetemi tanár, volt miniszterhelyettes, kiemelkedő vállalati jogi szakíró, nemzetközileg is elismert tudós, több állami kitüntetés és a Prima Primissima-közönségdíj birtokosa a magyar jogtudomány kiemelkedő alakjaként több, mint kétszáz tudományos szakcikket, száz szakkönyvet, valamint több, mint száz könyvrészletet írt.
Közismert, hogy kutatómunkáját az innovatív gondolkodás és látásmód, a jogi problémákat komplex módon, a gazdaság egyes kihívásaira és igényeire is figyelmet fordító szemlélet jellemezte.
Tekintélyt parancsoló, mégis közvetlen megjelenésével mindenkit lenyűgözött.
A sportot mindig is civil tevékenységnek tekintette, a sport világáról vallotta, hogy a vetélkedés, a másik tiszteletét, megbecsülését jelenti.
Tudományos szabatossága, közérthetősége és egyértelmű fogalmazásmódja, életműve nem csupán a jogtudomány művelői számára jelentősek, a közönség minden szegmense is szívesen fogadta azokat.
És mind-e mellett Sárközy professzor úrnak köszönhető, hogy hazánkban egyedül itt a TF-en működik Sportjogi Tanszék, amelynek „alapkövét” professzor úr rakta le.
Tehát nélkülözhetetlen munkája volt intézményünk Sportjogi Tanszékének megalakításában, amellyel jelentős mértékben hozzá is járult az Egyetem további fejlődéséhez.
Egyéni, legendás előadásai, kiváló érvelései óriási hatást gyakoroltak minden hallgatójára, szakemberre.
Sárközy Tamás a sportjog minden területét átfogóan vizsgálta és érintette.
Neki köszönhető, hogy Magyarországon a sportjog az elmúlt esztendők ideje alatt folyamatosan fejlődött és kialakult, sőt megszilárdult, amit az azóta elfogadott eddigi sporttörvények is jeleznek.
Ő általa lett a sportjog önálló jogág/önálló szakjog!
A sportolók, a sportegyesületek, a sportvállalkozások és a sportszövetségek jogállása, a sport kereskedelmi szerződései, a sportesemények szervezése, a sportlétesítmények tulajdoni helyzete, valamint a sporteseményeken résztvevő nézők jogai és kötelezettségei mellett részletesen foglalkozott a sportolók, sportszakemberek és sportszervezetek fegyelmi, valamint kártérítési felelősségével is.
,,A magyar sport jogi szabályozása” című könyvével az első magyar sportjogi egyetemi tankönyvet dolgozta ki, amely elsősorban a Testnevelési Egyetemen mind az alap-, mind a mesterszakos hallgatók számára szolgál tananyagként.
Sárközy tanár úr azt vallotta, hogy a sportjog oktatásának kiterjesztése fontos cél a Testnevelési Egyetem valamennyi hallgatója számára, az első magyar sportjogi egyetemi tankönyvben pedig azt hangoztatta, hogy a sporttársadalomban létfontosságú szerepe van a jogi tanulmányok magas szintű elsajátításának.
Személyéről, munkásságáról és fölbecsülhetetlen szakmai hagyatékáról megemlékezve életműve, díjai, kitüntetései fényében tehát igen nagy feladat hárul a jelen és a jövő sportjogászaira, mivel a jövőt tekintve nekik kell majd folytatniuk azt, amit Professzor úr elkezdett, hovatovább fel kell érniük munkáságához, amit örökségként ránk hagyott.
Dr. Szabó Tünde