Két évvel ezelőtt nyerte el prof. Dr. Radák Zsolt, a Testnevelési Egyetem Sport- és Természettudományi Kutató Központjának vezetője, a Magyar Tudományos Akadémia doktora a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal jelentős, visszatérítési kötelezettség nélküli támogatását A rendszeres testedzés generális hatásainak rejtélye: Maximális oxigénfelvétel vagy molekuláris jelzőrendszer függő? címmel benyújtott pályázatára.
Hogy áll a kutatás, mivel foglalkozik éppen? – erről kérdeztük kedden professzor urat.
„Nagy fába vágtuk a fejszénket, azt vizsgáljuk az epigenetikában, hogy milyen nyomot hagy az ember DNS-ében az életmód – kezdte Dr. Radák Zsolt. – Egy amerikai tudós már korábban felállította az elméletet, amely szerint ha epigenetikai óránk öt évvel különbözik a valós életkorunktól, húsz százalékkal növeli, illetve csökkenti a halálozásra való hajlamot. Ugyancsak érdekes téma, és kutatásaink egyik legizgalmasabb része, hogy a több évtizedes testedzés milyen mértékben hat az epigenetikai öregedés folyamatára, s melyek lesznek azok a gének, amelyekre a mozgás jelentős hatást gyakorol – hadd jegyezzem meg, nyolcvankétezer ponton vizsgáljuk a DNS-t! A közelmúltban evezős masters világbajnokságot rendeztek a Velencei-tavon, kétszáz résztvevőt volt lehetőségünk mérni, köztük egy nyolcvanöt éves sportembert, aki bevallása szerint hetven év edzéstapasztalattal van felvértezve. Nos, kíváncsian várjuk, milyen eredményt kapunk, amikor az ő mintáját összevetjük a kontrollcsoportéval.”
Radák Zsolt, az MTA doktora (Fotó:sportmonitor.hu)
Egy másik, szintén izgalmas témában is elmélyült Radák Zsolt, jelesül a bélflórával kapcsolatban, amelyről kiderült, hogy a bennük lévő baktériumok nem csupán az elhízást befolyásolják, hanem az idei vizsgálatok szerint a sportteljesítményt is, sőt, bizonyos fajtáik lassítják az Alzheimer betegség folyamatát. Amikor a baktériumok sportteljesítményre gyakorolt hatását vázolta a professzor úr, rákérdeztünk, előfordulhat-e, hogy egy-egy világszinten teljesítő élsportoló szervezetét szándékosan „szórják meg” olyan baktériumokkal, amelyek segíthetnek a még jobb eredmény elérésében.
„Lehet, hogy nincs is már messze ez az idő” – válaszolta Radák Zsolt, bár gyorsan hozzátette, hogy ennek azért meg kell majd vizsgálni az etikai vonatkozását.
- Hírek
- Büszkeségeink
- Hallgatói hírek
- Tudományos hírek
- TDK hírek
- Pályázati hírek
- TFSE hírek
- Archívum
- Eseménynaptár
Archívum
-
2024.
-
2023.
-
2022.
-
2021.
-
2020.
-
2019.
-
2018.
-
2017.
-
2016.
-
2015.
-
2014.
-
2013.
-
2012.
-
2011.
-
2010.
-
2009.
-
2008.
-
2007.
-
2006.
-
2005.
-
2004.
-
2003.
-
2002.
-
2001.