Dr. Rácz Levente „Alkalmazott kutatások a sportban” című előadása

A Klebelsberg Kuno Szakkollégium lehetőséget kínált arra, hogy meghallgassuk dr. Rácz Levente, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Kineziológia tanszék vezetője és a Nemzeti Kézilabda Akadémián (NEKA) Módszertani Központjának vezető erőnléti edzője, egyik előadását. Az előadás témája az „Alkalmazott kutatások a sportban” volt, ami nem csak fizikai (testi), hanem mentális értelemben is elég fontos kérdés a sportban.

Az előadáson szó esett a sportolók helyzetéről, a sok edzés hogyan lehet összhangban a tanulással és a családi élettel. A tanár úr kutatásokkal és különböző tanulmányokkal támasztotta alá a főbb megállapításokat. Edzésmódszerek, javaslatok, technikai elemek és kivitelezések szempontjából különböző módszereket vizsgáltunk, hiszen egy edzés felépítése nagyon sok tényezőtől függ, mint az is, hogy a sportoló mennyire terhelhető vagy akár az, hogy az következő hétvégén/hétvégéken várható-e komolyabb mérkőzés. Említette azt is, hogy ez a fajta hivatás nagyon összetett, egyszerre sok nézőpontot és sok részt kell együttesen felmérni, és ezeknek tudatában kell megfelelően dönteni. Például, hogy milyen intenzitású edzés legyen terítéken, ami nemcsak teljesítményorientált és fárasztó, de emellett még élvezzék is a sportolók és szemmel látható, kézzel fogható legyen a fejlődés.

Betekinthettünk egy alap edzésprogramba, ami magában foglal egy olyan programot, rendszert, amellyel a sportolók értékelni tudják az adott edzést intenzitás és hangulat szempontjából is. Monitoring rendszereket is vizsgáltunk (KINEXON, CatapultTM) amelyek elősegítik egy sportoló teljesítményének könnyebb felismerését, mivel megmutatja a sportágspecifikus mozgások helyes végrehajtási számát, a találati számokat, a testi állapotot és akár az edzés/mérkőzés előtti állapotot. A teljesítménymonitorozás célja nemcsak az edzői stáb munkájának támogatása, a visszajelzések a játékosok számára is segítséget nyújthatnak, akár mentálisan, akár a játék alatt a pályán. Megfelelően átadott és felhasznált adathalmaz (összevetve a többi, mindennapos mérési eredménnyel és a játékosok által kitöltött szubjektív tesztekkel) támaszt és segítséget nyújthat az edzőknek a terhelés megváltoztatásában egy-egy játékos aktuális állapotához mérten (megelőzve ezzel az esetleges túlterhelést). Szó esett a modern 6D laboratóriumi monitoringről is, amely sok sportoló és sportszakember számára segítséget nyújthat a fizikális és mentális állapot értékelésében.

Nagyon érdekes és innovatív előadást halottunk, ami rengeteg kérdést és gondolatot ébresztett fel bennünk, amelyeket előadás közben és utána is feltettük az előadónak. Hatalmas élmény volt!

Beszámolót készítette: Szpin Mihály

szakkollégiumi hallgató

2024. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!