Érdekes témák, izgalmas előadások a TF-en rendezett Digitális Transzformációs Fejlesztés Konferencián.
Első alkalommal rendezték meg csütörtökön a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen a Digitális Transzformációs Fejlesztés Konferenciát. A nagy sikerű eseményt prof. dr. Sterbenz Tamás, az alapítása 100. évfordulóját jövőre ünneplő TF rektora nyitotta meg, aki beszédében többek között a változó világ kihívásait és a digitalizáció fontosságát is kiemelte.
„Hagyományosan, szinte nosztalgikusan tekint a lassan százéves TF az oktatásra, amely annak idején ragaszkodott az elvhez, hogy jó testnevelő tanárokat csak gyakorlatok révén lehet nevelni. Ezt persze ma is így gondoljuk, csak közben szembesülünk a változó világ új kihívásaival. A sporttudomány gyökeresen átalakult, s online mindenki számára elérhetők többek között a friss tudományos eredmények, márpedig nekünk ebben a versenyben helyt kell állnunk” – fogalmazott Sterbenz Tamás, aki külön köszöntötte a TF partneregyetemeinek megjelent képviselőit.
A digitalizáció kapcsán hangsúlyozta annak forradalmi hatását, s mivel neki szívügye a kosárlabda és a sakk, e két sportágat kiemelve beszélt korábban nem is feltételezett stratégiák kialakulásáról, utalva a mesterséges intelligenciára is.
„A digitalizáció most, a 2025 és 2030 közötti időszakra vonatkozó intézményfejlesztési terv kialakításánál különösen aktuális. Öt kidolgozandó területet jelöltünk meg: az oktatásmódszertant, a nemzetközi mobilizációt, az aktív életmódot, a tudományos kiválóságot, valamint a szolgáltatások és vállalkozások hatékonyságát” – mondta Sterbenz Tamás.
A rektori köszöntő után a nyitó előadások következtek. Az egyiket a BME Építőmérnöki Karáról érkezett dr. Lovas Tamás tartotta „Digitális felsőoktatási intézményi transzformáció, digitális oktatás: kihívások és lehetőségek a felsőoktatásban” címmel. Ezt követően Jankó Tamás, az RRF szakmai vezetője ismertette a projekt szerepét és feladatait az oktatásdigitalizációs fejlesztéseiben.
A csütörtöki konferencia három paneljában a következő témák szerepeltek. Testnevelés és sporttudomány a jövőben: digitális kompetencia, mesterséges intelligencia – hogyan tovább a módszertani fejlesztések útján?; Egyetemi működés és környezettudatosság, társadalmi és szociális érzékenység szempontjai alapján – ESG és Smart Campus; Minőségbiztosítás és nemzetköziesítés a felsőoktatási intézmények fejlesztése során. A három előadó Világi Kristóf (TF), dr. Dióssi Katalin (SOE) és Blanár Denissza (TF) volt. A rendezvényt Szalai Krisztina (PwC) zárta Felsőoktatás a transzformáció útján: hol pattog a labda? című előadásával.
A konferencia az RRF-2.1.2-21-2022-00032 azonosítószámú, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem gyakorlatorientált oktatásmódszertani megújítása projekt elkészülését segíti és a Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének keretében valósul meg. A projektről a következő linken tájékozódhatnak: https://tf.hu/rrf
Fotó: Bodorkós Máté